Újra és újra fel kell fedeznünk az elszakított tájakat

Nagyváradon mutatták be Domonkos László író nemrégiben megjelent, Érmellékről írt könyvét, amely azt a határ menti, többségében magyarok lakta tájegységet népszerűsíti, ahol a Partium magyar szellemiségének bölcsője ringott. A Jogar Alapítvány gondozásában kiadott kötetről Hetzmann Róbert, a Patrióták elnöke beszélgetett a szerzővel a Partium kulturális központjában.

Újra és újra fel kell fedeznünk az elszakított tájakat – mondta Domonkos László író március 11-én kedden Nagyváradon, a Lorántffy Zsuzsanna Egyházi Komplexum Ezredévi emléktéren található épületében. A megjelenteket Nagy József Barna, a nagyváradi Magyar Polgári Egyesület elnöke, az est főszervezője köszöntötte.

Az író elsőként felidézte, milyen benyomásokkal érkezett az Érmellékre, amelyről az anyaországban méltatlanul kevesen tudnak, noha a magyar kultúrtörténet számos nagyformátumú alakja itt született vagy ide köthető. Egyedül Ady kapcsán ismert a tájegység névadó folyócskája, az Ér, ám azt is csak kevesen tudják értelmezni, konkrét területre vonatkoztatni. Ez a szerzőt nem lepte meg, korábbi kutatásai során is szembesült már azzal, hogy még az olvasottabbak is csak alig ismerik az elszakított részeket, ezért is tartja fontosnak, hogy azokat időről időre felkeressük, bemutassuk.

A beszélgetés során szó esett arról, hogy a számos nagy magyar személyiség – Ady mellett például Kölcsey vagy Kazinczy – mellett az erdélyi 1956 bölcsője is itt ringott, az Érmihályfalvi Csoport tevékenységéről maga a kötet is részletesen beszámol. Domonkos László szerint ez a különleges koncentráltság mindenképpen a hely szellemiségének tudható be, de abban már nem biztos, hogy beszélhetünk-e külön érmellékiségről. A szerzőre különösen nagy hatást gyakorolt, hogy az Érmellék nem pusztán magyarlakta terület, hanem színmagyar vidék, amely méltán állítható párhuzamba a Székelyfölddel – Domonkos meg is alkotta a „Kis Székelyföld” fogalmat, hiszen még a környék szinte egyetlen román falujának kocsmájában is magyarul beszélgetnek az emberek.

Az est végén vita bontakozott ki arról, hogy a demográfiai trendek tükrében milyen mértékű veszélyek fenyegetik az Érmelléket, és a schengeni tagság ebben vajon előnyt vagy hátrányt jelent-e, különös tekintettel Debrecen és a méltán vonzó magyar családpolitika elszívó hatására. Domonkos úgy véli, az elvándorlást a határ eddig sem tudta megállítani, a fizikai akadály megszűnése azonban lelkiekben sokat jelenthet a kettészakított térség egybeforrasztása, az összetartozás érzetének erősítése terén.

JOGAR Sajtó

Képek: W. Baranyi Krisztina