Monoron koszorúztunk a trianoni békediktátum 106. évfordulóján  

Az összetartozás gondolata és a történelmi emlékezet jegyében 2026. június 4-én Monoron emlékezett meg a Jogar Alapítvány a trianoni békediktátum 106. évfordulójáról. Az alapítvány képviselői a Pest vármegyei város vasútállomásához közeli téren álló monumentális Trianon-emlékműnél helyezték el a kegyelet koszorúit.

A Jogar Alapítvány célja, hogy évről évre más magyarországi településen emlékezzen meg legnagyobb nemzeti tragédiánkról, ezzel is elősegítve, hogy a Kárpát-medence és Magyarország legjelentősebb Trianon-emlékművei méltó helyet kapjanak hazánk kulturális térképén és a nemzeti emlékezetben.

Az idei megemlékezés helyszínéül szolgáló monori obeliszk különleges történelmi múlttal rendelkezik. Az 1935-ben emelt alkotást a második világháborút követően szovjet hősi emlékművé alakították át, majd később népköztársasági alkotmányemlékműként működött tovább. Eredeti rendeltetését végül a millennium évében, 2000-ben nyerte vissza.

A fehér mészkőből készült obeliszk felső részét a Szent Korona mása zárja. Az emlékmű középső tengelyében egy fehér kereszt húzódik végig, tetején a „Trianon, 1920. VI. 4.” felirattal. A keresztgerendák találkozásánál a történelmi Magyarország fekete színű domborműve látható, benne fehérrel jelölve a mai Magyarország határai. A kompozíció alatt az „Igazságot Magyarországnak” felirat olvasható.

Valljuk, hogy az 1920-ban Magyarországra kényszerített békediktátum következtében hárommillió magyar került idegen állam fennhatósága alá — akkor minden harmadik nemzettársunk. A történelmi trauma máig alapjainkban határozza meg sorsunkat, hiszen ma is minden ötödik magyar elszakítottságban, szülőföldjén kívül él a jelenlegi országhatárokon túl.

A kuratórium koszorúzása csendes főhajtással és közös emlékezéssel zárult, megerősítve a nemzeti összetartozás gondolatát és a történelmi emlékezet fontosságát.

JOGAR Alapítvány, 2026. június 5.